اصلاح گربیدار اصلاح گربیدار؛ آشنایی با بعضی ازنظرات اصلاحی حضرت آيت الله سید جوادسید فاطمي درسطح جامعه اسلامی تحت زعامت ولایت فقیه زمان امام خامنه ای دام ظله به همراه بیاناتی از حضرت امام خمینی (ره ) مقام معظم رهبری ( مدظله ) و مراجع تقلید زیدعزهم

عالم ربانی ؛ آشنایی با سیره عملی و اخلاقی ومعنوی

صحبت به میان آوردن از بزرگ مردی که عمر شریف خود را در راه عبودیت خداوند و حفظ و ترویج دین الهی و پیروی حقیقی از قرآن و اهل بیت طی نموده است، آن مهذب و متقی،آن سالک الی الله آن صاحب ملکات الهیه کار بسیار مشکل و شاید ناممکن باشد. ولیکن برای آنکه چراغ راه حال و آینده باشد و در جهت الگوگیری از آن بزرگوار مطلبی چند از سیره شان که برنگارندگان این مطلب(عبدالصالح) در طی بیش از سالها بهره بردن از جلسات درس فقه ؛ شرح من «یحضره الفقیه علامه مجلسی(ره) و لمعه ،تفسیر قرآن کریم، اصول عقاید، در حالات و مسکنات، بیاناتشان، پرسش و پاسخ هایمان،نوشتارها، شرکت در نماز جماعت آن معظم له و ... که(اساس آنها طبق آیات و سنت اهل بیت عصمت و طهارت(س) و گفتار و حالات بزرگان دین است ثابت شده و مکشوف می باشد نکاتی چند آورده شده است:

در بیان مراجع تقلید و فقهاء

حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) : ایشان در تقریظشان بر معظم له چنین آورده اند (لازم به ذکر آن که ترجمه متن در اینجا آورده شده و متن نامه در بخش ضمائم همین نوشتار آمده است): 
«بنام خداوند بخشنده بخشایشگر حمد می کنیم خدا را که به ما اجازه داده روایت نعمت های بزرگ و حدیث گفتن به نعمت هایش ، صلوه و سلام بر افضل آن کسانی که از خدا خبر آورده به ما و روایت کرده ، و صلوات بر فرزندانش که از پیغمبر روایت کرده اند  

عالم ربانی ؛ آشنایی با سیره عملی و اخلاقی ومعنوی

 

عالم ربانی ؛ آشنایی با سیره عملی و اخلاقی ومعنوی
صحبت به میان آوردن از بزرگ مردی که عمر شریف خود را در راه عبودیت خداوند و حفظ و ترویج دین الهی و پیروی حقیقی از قرآن و اهل بیت طی نموده است، آن مهذب و متقی،آن سالک الی الله آن صاحب ملکات الهیه کار بسیار مشکل و شاید ناممکن باشد. ولیکن برای آنکه چراغ راه حال و آینده باشد و در جهت الگوگیری از آن بزرگوار مطلبی چند از سیره شان که برنگارندگان این مطلب(عبدالصالح) در طی بیش از سالها بهره بردن از جلسات درس فقه ؛ شرح من «یحضره الفقیه علامه مجلسی(ره) و لمعه ،تفسیر قرآن کریم، اصول عقاید، در حالات و مسکنات، بیاناتشان، پرسش و پاسخ هایمان،نوشتارها، شرکت در نماز جماعت آن معظم له و ... که(اساس آنها طبق آیات و سنت اهل بیت عصمت و طهارت(س) و گفتار و حالات بزرگان دین است ثابت شده و مکشوف می باشد نکاتی چند آورده شده است:
* اصل اساسی، برنامه و هدفشان در زندگی بندگی خدا و اطاعت از فرامین الهی است .
* دائماً به یاد خدا بودن از خدا بودن و برای خدا بودن، ادای تکلیف و پیروی از راه پیامبران، ائمه اطهار و اولیای الهی
* تقیّد بر نوافل بویژه نافله های نمازهای واجب خصوصاً نافلۀ شب و بیداری سحرگاهان و بین الطلوعین و توصیه به انابه وزاری و استغفار به درگاه خدا
* توجه و آرامش، عندالله و عندرب از ویژگی های نماز آن عبدصالح پروردگار است .
* راضی به رضای خدا بودن، سپردن امور به خداوند در عین انجام وظیفه شرعیشان و توکل به او .
* روح لطیف والا و نورانی، استحکام اندیشه، جامعیت و کامل بودن شخصیت وجودیشان
* کوچکترین رذیله اخلاقی، اشکال و ایراد در وجود آن پیرو حقیقی قرآن و اهل بیت نشده است .
* مروّج انتظار و امید به فرج حضرت بقیه اله الاعظم(عج) .
* صداقت، عشق و صفا در زندگی محبت و یاری مسلمین و شدت در مقابل کفار و هوشیاری در مقابل منافقین.
* حمایت و پشتیبانی از نظام اسلامی و مبارزه با کفر، شرک، نفاق، التقاط، دنیاپرستی، هوی پرستی، بدعتها و صوفی گری ...
* از جمله دیگر سیره عملی آن فانی فی اله و مالک الی اله، که بر ما ثابت شده و مکشوف است موارد زیر می باشد :
مکاشفات متعدد، کرامات، دائم الذکربودن طی الارض. شهود. حالات معنوی خاص، دیدار اهل بیت بوسیله مکاشفات الهامات، توانایی کن فیکون کردن که از سیره اولیا الهی است . پیامهای اهل بیت(س) به ایشان توسط خوابهایی که برای اهل ایمان پیش آمده، علم کتاب و آگاهی داشتن از اعمال و اخبار افراد، قوت قلبی حیرت آوریشان فوق العادگی ها و ... که اساس تمام مطالب فوق توسط آیات و سنت اهل بیت علیه السلام قابل اثبات می باشد و از نمونه های آن در بخش کرامات این نوشتار آمده است .
* ساده زیستی، عدالت، صفا، عشق و دلباختگی به اهل بیت(س) و ترویج و تبیین دین مبین اسلام با چاپ نشر کتب،مقالات، ایراد سخنرانیها و ... آگاهی داشتن از اخبار و مطالب روز بوسیله مطالعه جراید و ...
* تلاش در امور خیریه، دستگیری از فقرا، سائلین و درراه ماندگان و یتیمان.
* ساختن مسجد حضرت امام حسن علیه السلام نازی آباد، تأسیس صندوق قرض الحسنه و مکتب القرآن کریم.


* وفای به عهد، امانتداری حیا و عفت، حسن ظن به خدا ومردم، خود را از همه پایین دانستن طبق روایت، درایت و تدبیر، شوق و عشق به خدا، تکامل فکر و اندیشه .
* از ویژگیهای معظم له : توکل به خدا که طبق روایت توکل واقعی نترسیدن از غیرخداست، جهاد با مال و عمر و فرزند در راه حق در مقابل کفار، مشرکین، منافقین و انحرافات و بدعتها و کج رویها و ناعدالتی ها و ... شکرگذاری خداوند در کلام و عمل، صبر وعدالت و احسان و دیانت خاص ایشان،  احترام و ادب فوق العاده در مقابل بندگان خداوند که زبانزد عام و خاص است، صداقت، استقامت در راه خدا، تواضع و فروتنی، برقراری صلح و آشتی در بین برادران و مسلمین خود.
* پرهیز از جهل و گناه و معصیت ها، رذایل اخلاقی ازجمله تکبر، حسد، طمع، حرص، دروغ، غضب، قساوت قلب، حقه و کینه، تعصب ناروا و ...
* او به معنی واقع قهرمان ارزش های انسانی است.
خداوند تبارک و تعالی می فرمایند :
« ... برای کسانی که پرهیزگاری پیشه کرده اند،(و از این سرمایه ها، در راه مشروع و حق و عدالت استفاده می کنند ) در نزد پروردگارشان، باغهایی است که نهرها از پای درختانش می گذرد؛ همیشه در آن خواهند بود و همسرانی پاکیزه و خشنودی خدا(نصیب آنهاست) و خدا به امور بندگان بیناست.»
سوره مبارکه آل عمران آیه 5
 * وجودش واله جمال ازلی، کاشف رموز اهل یقین، غواص بحر مکاشفات، مظهر راه هدایت، لعل دریای ولایت، گوهر دریای معرفت، صاحب اسرار حقایق عظیم الهی، مست شراب الهی است.
* از ویژگیهای ایشان است کسب رضای خدا، رحمت، مغفرت، احسان ویاری الهی
آیت الله فاطمی دام ظله فرموده اند: « انسان یا رو به سوی رضای خداست یا به سوی غضب خدا » و در بیانی دیگر فرموده اند : « باید همه کارها برای خدا، در راه بندگی خدا باشد: ازدواجش، کارش، خوردن و خوابیدنش، عبادتش و ... و باید از تمرّد وتخطی دوری کرد.» و همچنین این مطلب را فرمودند که:«پیامبران آمده اند که انسان در خط رضای خدا باشد، یهدی به اله صله».
* از دیگر خصوصیات آن مهذب درگاه الهی :
تاکید داشتن بر سبک نگهداشتن معده، تأکید بر رعایت حقوق دیگران (پدر،مادر،همسر،... ) صله ارحام، سجده های طولانی، انفاقهای دائم البته به حد میزان، و نیز می فرمودند : «انفاق را به نیت بدهید، برای دیدار، لوجه الله بدهید.» در مورد فقیری که مراجعه می کند می فرمودند : اگر کسی آمد تا سه فقیر را صدقه بدهید، فقیر چهارمین را بگو خدا بدهد(3 بار در روز کفایت می کند) و در مورد سائل فرمودند : «سائل کسی است که در خانه و کناری می نشیند و نمی گوید ندارم.»

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله در روایاتی چنین فرموده اند«دو حدیث» :  
« اولیاءِ خدا سکوت کنند و سکوتشان تفکر باشد و سخن گویند و سخنشان ذکر باشد و نظرشان عبرت است و نطق شان حکمت باشد، راه رفتنشان میان مردم برکت است اگر خدای برای آنان اجلی مقرر نفرموده بود از ترس عذاب و شوق به ثوابت ارواحشان در اجسادشان نمی گنجید.»
«هرکس خدا و عظمت او را بشناسد، دهانش از سخن و شکمش را از طعام باز می دارد و خود را به نمازو روزه مشغول سازد.» (مأخذ دو حدیث:رساله لقاء الله ص 198)
از ویژگیها و سیره عملی دیگر آن بزرگوار :
* حال تسلیم و رضا، والۀ جمال الهی، بشارت و انذار، احیاگر در دین، رعایت واجبات و محرمات، مستحبات و مکروهات ایشان در بیانی فرمودند : «من یک طلبه هستم.»
* ترویج معارف الهی،پیروی حقیقی از قرآن و اهل بیت همچنین معظم له در کلامی فرموده اند : «ما سرباز امام زمان(عج) هستیم».
*تقلید دائم به قرآن(خواندن، مفاهیم و تدبیر و ... در آن جمله زیر) عبارات ایشان می باشد : « قرآن عهد خدا به بنده اش است، قرآن نخوانی، حلال و حرام، حقوق زن و بچه، حقوق همسایه و ... نمی دانی. روایت حضرت علی علیه السلام است که: به هر مسلمان واجب است روزی 50 آیه قرآن بخواند » . و تاکید داشتند به روایات مربوط به آیات - معظم له جلسات متعدد قرائت و تفسیر قرآن کریم دارند و در طی بیست و چند سال اخیر در شهرستان ورامین (جز در موارد استثناء) تعطیل نشده حتی در شبهای قدر.
* او جمال اولیاء کامل، اسوه معنویت و ملکات الهیه، حریّت علمی است.
* بودن با بزرگانی چون : علامه محمدتقی جعفری، آیت الله شهیدبهشتی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت میرزاجوادتبریزی- آیت الله سیدموسی شبیری زنجانی، آیت الله شربیانی، آیت الله ملکوتی، علامه سید مهدی لاجوردی، علامه سیدمحمدحسین تهرانی وغیره .
* از جمله مسائلی که در مقابل آن موضع شدید دارند(و راه و روش پیامبران را می آموختند ) :مبارزه بدعتها افکار التقاطی، انحرافات،تحجر،صوفی گری،کفرگرایی،نفاق، دنیاپرستی،تهاجمات فرهنگی، شرک،غرب گرایی و تقلید محض از غرب، تکبروخودپسندی و ...
* معظم له از عباراتی که می فرمودند : اینکه « عزت در اسلام است، در سیره و زندگی پیامبر است در سیره اهل بیت است، هی نگویید غرب دنیای پیشرفته است، اینها چه پیشرفتی کرده اند، معادلات طبیعی زندگی بشری را به هم زده اند، کارها را خراب کرده اند، دین و آخرت را رها کرده اند که چه؟ دنیا را می خواهند بسازند کی پیغمبر و اهل بیت اینطور بودند، غرب دنیای دنیاپرستی است، آنها صفا و جهان بهشت گونه زمین را خراب کرده اند، نگویید آنها پیشرفته اند، یک عده کافر، شارلاتان، نباید الگوی بشریت شوند. زندگی ما باید زندگی محمد و آل محمد صلی اله علیه و آله باشد. »

« کسانی که به خدا و رسولانشان ایمان آوردند، آنها صدیقین و شهدا نزد پروردگارشانند؛ برای آنان است پاداش(اعمال) شان و نور(ایمان) شان و ...»
                            سوره مبارکه حدید آیه 19
دیگر سیره ایشان :
* ترویج آیین و سنت های اهل بیت علیهم السلام بویژه پیامبراکرم(ص) در بین مردم، در افکار، اعمال واخلاقیات و دوری از تعصب و جمود.
* سربلند دانستن اسلام و مسلمین واهل ایمان در جهان و نفی سرشکستگی آنان .
* اسوه اخلاق و ادب، تقوی،وارستگی، فرزانگی، عظمت، علم و دانایی، عمل و تقوی و یقین، تواضع و فروتنی، تلاش و جهد، خدمت، پاسداری از دین، توجه به خدا، پیروی از اهل بیت و در یک جمله، ایشان اسوه بندگی خداست . که در شهرستان ورامین معروف است که معظم له تمام اعمال، افکار و اخلاقش تماماً مطابق آیات، روایات و سیره اهل بیت علیهم السلام است .
* توصیه به انابه و زاری و استغفار به درگاه خدا، برپاداشتن نوافل بویژه نافله شب.
* داشتن تفکرناب الهی در عرصه اندیشه و عمل و اخلاق بر گرفته از مکتب قرآن و اهل بیت از ویژگیهای آن مرد الهی است .
* ایشان تقید به این مطلب داشتند که نباید وجهه روحانیت و مرجعیت دینی را خراب کرد .
*تقدید ایشان به شرکت در مجالس(وعظ،تولد،روضه و عزاداریها)اهل بیت علیهم السلام.
* ما ایشان را هر روز در حال تکامل علمی، روحی و ... دیده ایم .

یک دهان خواهم به پهنای فلک        تا بگویم وصف آن رشک مَلَک
* ایشان یک الگوی کامل رفتاری است برای خودسازی که می توان از آن پیروی کرد .
* تقیّد ایشان به عبادات، سحرخیزی و برنامه های متعدد عبادی که هر روز اجرا می نمایند .
* دست گیری مستمندان،فقرا و مساکین، از ویژگیهای بارزشان می باشد.
توصیه به 3 برنامه : 1- نافله ها         2- ادای حقوق دیگران
3- سبکی معده(متوسط و کم غذاخوردن)
* از افکار و حرکات و سکنات و اعمال و رفتارشان ثابت شد ایشان در یک حالت خاص معنوی و مطمئنه دائم می باشند.
* چهره نورانی و الهی این مردم الهی هر بیننده ای را متوجه و مجذوب خود می کند.
* ایشان هم از نظر عملی و فقاهتی و هم از نظر کمالات روحی و معنوی در جایگاه ممتازی قرار دارند.
* تقریر کتب،بررسی و تحقیق و فعالیتهای علمی و نوشتاری هیئت و نجوم از نکات بارز فعالیتهای علمی و فقهی ایشان می باشد. از جمله نتایج آن ساختن دستگاه افلاک نما است.
* در ورامین معروفست می گویند آیت اله افکار، اعمال و اخلاقش تماماً مطالب آیات و روایات است.
* تشریک مساعی با بازماندگان گذشتگان و شرکت در مجالسشان که دعوت نموده اند و ..
* اعتقاد راسخ به دین و عمل کامل به برنامه دین و اخلاقیات، عالم به دین، عامل به دین، یقین و اطمینان ایشان را به جرأت می توان تصور کرد.
* نویسنده اوراق به صراحت این مطلب را می گویند که : سالهای زیادی که شناخت و آثاری از معظم داریم (در تمام اعمال و سکنات و رفتار و اخلاقیات و ... ) کوچکترین اشکال در وجود این اسطوره دین داری ندیده و او را مصداقی بارز و پیروی از قرآن و سنت یافته ایم .
* در سیره عملی آن بزرگوار همین بس که می توان ایشان را مصداق آیات و روایات بسیار زیادی دانست ایشان به معنی کلمه یک انسان کامل است .
* از ویژگیهای ایشان صداقت، اخلاص،صفای باطن، پاکی روح، اعتدال روحی آرامش خاص که در آن بزرگوار دائماً دیده شده و بر همگان آشکار است .
* در علم، در عمل، تقوا و ورع زبانزد عام و خاص است .
* ایشان می شود گفت عین تقوا و مجسمه تقوا است .
* عالمی برجسته مجتهدی مسلم و دانشمندی شایسته و مهذب و باورع و متقی و پارسا و دائم الذکر و مورد توجه افاضل مدرسین و دانشمندان حوزه علمیه و مورد وثوق و اعتماد مردم می باشد.


* فاینما تولّوافثم وجه الله
* کل شی ء هالِک الا وجهه
* ایشان یک عمر طولانی در سیروسلوک و استقامت در راه بندگی خدا و انجام وظایف بوده اند.
و به تجربه ثابت شده اگر انسان موفق بشود در نمازهای ایشان شرکت کند، مایه برکت زیادی در زندگی اش می شود .
* ایشان از جهت علمی هم در فقه و هم اصول در یک مرتبه خیلی بالایی در میان فقهای شیعه قرار دارند .
و از جهت تقوا و کمالات و عظمت روحی در مرحله ای بالاتر از آن که تصور شود.
* سزاوار است درباره وجود ایشان کتابها نگاشته و آثار مختلف تهیه گردد.
* در روایات آمده : « هر کس عالمی را در چهل روز زیارت نکند قلبش
می میرد» و همچنین« زیارت علما در نزد خدا محبوبتر از هفتاد بار طواف نمودن در گردخانه «خدا» می باشد. "بحارالانوار ج 1 ص 205 روایت 33 "
ایشان مصداق بارز « عالم » هستند و صرف دیدن و ملاقات کردن ایشان خود نورانیت، تقوا و موعظه است، و انسان آثار ملاقات با ایشان را بعد از ملاقاتشان راحت در خود احساس می کند. و این هشداری است برما . چهره اخلاقی و معنوی آقا خیلی کارساز است.
* تقوایشان را با تقوی می پوشاند که خود مطلبی است در معنویت.
* ایشان فوق العادگی ها و مقامات معنوی خود را کتمان می کند.
* در همه مسائل علمی خود فوق العاده دقیق هستند .
* اهتمام در مسائل عبادتی و معنوی.
بیان جلسات عمومی ایشان درحال حاضر :
الف) جلسات تفسیر قرآن کریم :
1- جلسه صبحها بعد از نماز 2- جلسه شبها : آخرین جلسه مسجد خاتم الانبیاء ورامین 3- جلسه های بعد از نماز مغرب و  عشاء روزهای جمعه، شنبه، یکشنبه . 4- جلسه تفسیر مسجد خاتم الانبیاء روزهای سه شنبه بعد از کلیه برنامه های مسجد به طور سیار در منازل اهل مسجد.
ب) جلسه اصول عقاید : پنجشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشاء.
ج) سه شنبه ها و چهارشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشاء درس فقه.
د) جلسه قرائت نماز(آموزش نماز) : دوشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشاء .
* یکی از مطالب سیره نظری ایشان این بود که می فرمودند : « من به این مطلب رسیده ام که تاریخ تکرار می شود . »
* آقا می فرمود: « کارمعاویه هاست، دنیا را زینت می دهند، زینت دنیا، زرق و برق دنیا و ... »
* آقا گاه که سائل یا فقیری و نیازمندی مراجعه می کرد که آقا می دانست واقعاً نیاز دارد مبلغ زیادی مثلاً هزار یا هزاران تومان به او می دادند. و برعکس وقتی جوانی که از روی تنبلی خود و سستی پول درخواست می کرد آقا می دید چند سکه می گذاشت وسط جلسه قرآن، به افراد هم می گفت مثل این تعابیر:«یه چیزی بدهید» جمعاً چندصدتومان هم می دیدی جمع نمی شد، اینطور با این رفتار ایشان را تربیت می کرد و انذار می کرد که باید بروی کار کنی دست خود را جلوی کسی دراز نکنی.
* آقا فرموده بودند صبح روزهای پنجشنبه در مسجد روضه باشد.سخنرانان و وعاظ از مجمع الذاکرین شهرستان ورامین تشریف می آوردند، و مجلس برپا می شود و خود آقا هم تشریف دارند.
* از جمله خصوصیات آقا، احترام گذاشتن به شیعیان و پیروان و محبین اهل بیت است که بارها دیده شده که ایشان تمام قد جلوی یک فرد معمولی پا می شود. و دست روی سینه می گذارند و ...
* از سنت های ایشان دعای بعد از صرف غذا بود که بارها و بارها در جلسات هیئات دیده شده بود، و معمولاً این عبارات در آن دعاها بود:
«بارالها احسان محسنین را قبول بفرما، خیر و برکاتت را نازل بفرما، شر و بلیات را دور بفرما – از صاحب احسان به کرمت قبول بفرما »
* ایشان به این مطلب بارها تأکید داشتند که بدانیم فرهنگ غرب، رنسانس چه بلایی به سر اسلام آورده است مثلاً می فرمود قطار یا ماشین و هواپیما سوار شو ولی لعنت هم بکن سازنده غربی آن را و می فرمودند : «صنعت و ... اینها بازی است، آنان که می گویند دنیا را آباد کنیم، اینها بازی است، فریب است، امام صادق علم را تمام کرده، قطار سوار شو ولی سازنده غربی آن را لعنت کن، باید لعنت کرد سازنده غربی قطار، موتور، ماشین، هواپیما و ... را »و همچنین مثل این عبارت .
* از سیره رفتاری ایشان بود که آب را سه مرتبه می خوردند و با حالت مکش و در مورد شیر می فرمودند باید با مزه مزه کردن شیر را خورد.
* از جمله توصیه های ایشان برای تزکیه و بندگی خدا 5 توصیه زیر بود: ( که در یکی بیان فرمودند) :
1- نماز    2- قرآن(50 آیه در چند نوبت)     3- ذکر    4- تزرع
5- کم غذا خوردن

و همچنین است توصیه به موارد و مطالب زیر :
« دائم به یاد خدا بودن ، اینکه عالم محضر خداست، مدیریت برای اوست، قبول نداشتن و ارتباط نداشتن با کفار وهوشیاری در برابر منافقین، نزدیکتر به انسان از خدا کیست؟ ، خوردن و نوشیدن برای رضای خدا باشد نه نفسانیت ، گوشت کم خوردن، انجام تکلیف نماز و عبادت، پناه به خدا، خواستن ازخدا و رجوع به خدا ارجعی الی ربک، ناله، امر به معروف و نهی از منکر، فکر اصلاح مفاسد جامعه بودن.
* از توصیه های ایشان این بود که می فرمودند : « زندگی پیغمبر را (باید) بدانیم، زندگی علی(ع) و یازده امام(دیگر را ) را تبعیت کنیم » و می فرمودند :
« الگوی زندگی ما محمد(ص) و آل محمد(ص) باشد . »
و همچنین در شرح دعای 25 ماه مبارک رمضان سال 1384 شمسی می فرمودند : « خدایا توفیق بده به من به سنتهای خاتم پیامبرانت را تبعیت کنم . سنتهای پیامبران، پیغمبرت را بگیریم، یکی از درسهای ما قرآن است . بعد از آن عمل محمد(ص) و آل محمد(ص) است، چقدر می خوابید، چقدر میخورد، آنکه معروف است همه می دانیم، اگر تبعیت کنیم به این پیغمبر نه به طبیب و دکتر نیاز داری، 150 سال عمر کن، دستورات خیلی ساده است، کسی که غذایش را اندازه بخورد اصلاً مریض نمی شود، همین نماز شب چقدر توصیه شده، ... »
* نوه ایشان نقل می فرمودند که بعضی وقت ها با، بابا(آقا) جمع می شویم در خانواده، در مورد علم روز صحبت می کنیم و هر کس نظرش را می دهد، آقا به صله رحم اهمیت می دهد و بابا اذان را خیلی اهمیت می دهد، صبحها آقا منزل و قبل از آمدن مسجد اذان، می گویند بعد می آیند مسجد .
* آقا زیاد مردم را از پرخوری پرهیز می دهند و می فرمودند :
« پرکردن شکم برای اهل جهنم است » .
* ایشان به پاکیزگی مساجد اهمیت زیادی می دهند و می فرموند«مسجد باید باز باشد، یک دوم تمام مسجدهای ایران کثیف است . این درد ماست» و می فرمودند : «کسی که مسجد را باز نگه دارد از مُعَمِّر مسجد است . »
* از عبارت آقا در مورد عمل صالح ؛ « عمل صالح آن است که برای خدا باشد» « این ایمان است که جلوی انسان را می گیرد» «پناه بر خدا ما یک لحظه اش را نمی توانیم، (عذاب جهنم را تحمل کنیم) » «رحمت خدا چیست ؟ همش خیر، همش زیبایی، همش لذت، نور و ... »
* آقا در توصیف بهشت و جهنم در این دنیا می فرمود :
« مرگ پل عبوری است از این دنیا به آن دنیا، اگر کسی در این دنیا در بهشت باشد (حالت بهشتی داشته باشد) با مرگ به بهشت وسیع تری می رود و کسی که در این دنیا جهنمی باشد با مرگ به جهنم وسیع تری می رود .
* آقا کار را عارضی می دانند، و یک تفریح و می فرمودند :
« بچه مسلمان(مومن) بیکاری ندارد، رسیدگی به پدر و مادر پیر، فقرا، کار...(یک لحظه وقت خالی ندارد) که مشغول شود به گناه و ... ) . »
* آقا تأکید بر آرامش دارند که با پیروی زندگی محمد(ص) و آل محمد(ص)و الگوگیری از آنها حاصل می شود نه با زندگی غیرالهی و می فرمودند : «مزاج انسان با آرامش است،(با آرامش) قرین است، آرامش از خداست، عجله از شیطان است، (انسان) چقدر(می تواند) بدَوَد، بعد می بُرد» .
* از دعاهای ایشان بعد از یک جلسه قرآن :
 « خداوند ایمان ما را قوی نگه دار، اخلاق ما را قرآنی قرار بده، قرآن را شفیع ما قرار بدهد.»
* آقا در مورد وصیت نامه می گفتند : « به هر مکلف لازم است وصیت نامه داشته باشد،من 50 سال است که وصیت نامه را نوشته ام و هر وقت لازم باشد تغییر می دهم، حساب فلان کس را داده، خط می زنم و اگرباشد اضافه می کنم، شب شاید سرگذاشتم و ... »
* یکی از مسجدی ها این مطلب را گفت و دیگری هم تأیید می کرد :
آقا بیست سال است دائماً برنامه اش همین است ،شب شنبه، یکشنبه ودوشنبه تفسیرقرآن، شب سه شنبه قرائت حمد وسوره و اشکالات نماز(آموزش نماز)، شب چهارشنبه و پنج شنبه احکام ، شب جمعه اصول عقاید .
* آقا علاوه بر جلسات بالا 2 جلسه تفسیر در صبح بعد از نماز صبح و دومی بعداز جلسات مسجد در شب دارند (که قبلاً) بین ساعات 10 تا 12 بود.
و معمولاً هر جلسه نزدیک 40 دقیقه طول می کشد که تابحال شاید 4 یا 5 بار آقا قرآن را تفسیر کامل گفته اند. که معمولاً در هر جلسه یک آیه یا دوآیه یا نهایتاً پنج و شش آیه را تفسیر می کنند. ولی معمولاً 1 یا 2 آیه است . این دو جلسه تقریباً از سال 76 برگزار می گردد. و همچنین از جلسات آقا جلسه تفسیر قرآن مسجد خاتم الانبیاء است که در منزلهای اهل مسجد برگزار می گردد.
قابل ذکر است که قبلاً آقا جلسات فقه (لوامع صاحبقرانی و بعداً کتاب لمعه دمشقیه راگفته اند ) .
* آقا می فرمود به دوستانمان که دعوت می کنند سر می زنیم .
* عطر زدن و خوشبوکردن خود بویژه قبل از نماز ظهر از ویژگیهای آقا است و ایشان عطر گلها را (عطر طبیعی) سفارش می کنند .
* نوه حضرت آقا، آقا سیدمحمدحسینی نقل فرمودند که :
« بابابزرگ به نماز شب و قرآن خیلی اهمیت می دهد و خانواده هر وقت دور هم جمع می شویم قرآن می خوانیم و تابحال ده یا بیست بار ختم قرآن کرده ایم که هر کس 2 آیه می خواند».
* صبر و تحمل وعجله نکردن در کارها و هر کار را در جای خود انجام دادن از جمله خصوصیات وجودی ایشان می باشد و می فرمودند : عصر ما عصر عجله است.
* ایشان می فرمودند به این مضمون که عده ای عقل معاششان(کسب و تجارت و پول درآوردن خوب است ولی عقل معاد ندارند.
* از مومنین نقل کردند که : وقتی خدمت حضرت آیت ا... فاطمی (مدضلله) عرض کردم؛ آقا فلان بیماری را دارم چه بخورم تا خوب شوم؟ آقا با آن تدبیر، زکاوت، تقوی که داشتند فرمود : « چیزی نخور» یعنی کم بخور .
بارها شنیده شده بودیم که توصیه می فرمودند به کم خوردن و آن را از جمله راه های تزکیه و خودسازی می دانستند و از توصیه های ایشان این بود که 3 کار را توصیه می فرمودند انجام دهیم :
« سرتان را خنک نگه دارید، معده را سبک، پاها را گرم (خشک). »
* آقا در مورد ازدواج استخاره نمی نمودند مگر در شرایط خاصی، و می فرمودند با مومنین مشورت کنید، خدا کلام خود را در دهان مومنین می گذارد(تا به شما برساند) و آقا در مشورتها بهترین راه حل را در جلوی راه انسان می گذارد.
* از جمله اذکاری که از حضرت آقا در بین راهها، در ماشین، شنیده می شد: سبحان الله، سبحانک، ربی الله، ایاک نعبد و ایاک نسعین، یا الله ، ارحم الراحمین، لا اله الا انت و ... »
* از توصیه های ایشان ( در ماه محرم 1381 ) این بود که :
شاید فردی آینده اش از شما بهتر شد، حتی در مورد مردم فکر و خیال بد، هم نکنید.
* آقا می فرمودند : «خدا را با تضرع و ترس یاد کنید مانند فرزندی که شیر می خواهد (از مادر)، (با گریه و نیاز و زاری)،شیطان، بزرگترین دشمن انسان است،فقط نمی تواند بندگان مخلص را شکست دهد .
* آقا می فرمودند : « کسی که در روز 3 بار صدقه بدهد کافی است بقیه ایش را بگو خدا بدهد »
* ایشان دنیا را برای مومن باغ می دانستند قبل از بهشت موعود آخرت، مومنی که پیرو محمد و آل محمد بود .
* غالب، ایشان را در آن سن کهولت مانند یک جوان سرحال و شاداب یافتیم.
* آقا در بخشندگی و کرامت، عفو و بخشش شهره عام و خاص و زبانزدند.
* ایشان هیچگاه عادت به هوادار جمع کردن ندارند. ایشان آن سیره صحیح که از ائمه اطهار آموخته اند در زندگی پیاده می نمایند.
* از سیره عملی ایشان اینکه ایشان هنگام ورود به مسجد قبل از در ورودی مسجد و همچنین در داخلی مسجد می ایستند واذکاری را زیر لب می گفتند و همچنین شخصاً خودشان در مسجد اذان می گفتند تا باعث ترویج اذان و زنده نگه داشتن سنت های صحیح شود.
* از نکات جالب سیره ایشان هوشیاری و دقت و حافظه قوی ایشان در مسائل است که بارها و بارها بر ما ثابت شده است .
* آینده نگری از خصوصیات بارز ایشان است که همراه با شناخت، تدبیر و درایت و سیاست و ... همراه است و حرفی که ایشان می زدند گویا باطن مسائل، آخر خط را می دیدند .
* مبارزه باافکار غرب گرایانه، دور از اسلام ناب محمدی، آلوده به مادی گری و هر چه باعث غفلت انسان را از خدا شود .
* ترویج و تبلیغ شعائر، برنامه ها و امور مذهبی .
* ایشان کوه توحیداند به معنی کامل یک موحد و بنده واقعی خدایند، یک انسان کامل که از جمله عبارات ایشان پیرامون بندگی خدا اینست، می فرمودند:« لذت بندگی خدا بهترین و والاترین مقام است ( از قول معصوم(ع) » و همچنین می فرمودند : «خدا به یک معنی عاشق بنده مومن است، ما هم باید خدا را بیابیم، تعظیم کنیم، خدایا ما را بیشتر دوست بدار، از فراق خداوند ناله کردن، دنیا را پشت سرانداختن، عشق ورزیدن به خدا » و همچنین می فرمودند « مومن شاد است به رحمت خدا »
* توصیه می فرمودند به زندگی ساده و قناعت بودن و می فرمودند « زندگی ساده بس است، قناعت کن، خود او می رساند، توکل به خدا کن » و می فرمودند«توحید یعنی اینکه انسان به جایی برسد که داشتن و نداشتن برای او فرق نداشته باشد . »
* از برنامه هایشان برای مساکین، فقرا، بیچارگان و در راه ماندگان از جمله این برنامه ها : تهیه برگه های نان، جمع آوری مبالغ چند نوبت در مسجد خاتم الانبیاء، رسیدگی به وضعیت مردم و مراجعات، حتی می فرمودند : ته مانده غذای عروسی ها و مهمانیها  را دور نریزید بیاورید می رسانیم به آنها که ندارند.
* تواضع، خضوع و فروتنی در مقابل خداوند در عین صلابت، محکم بودن، توکل به خدا داشتن و نداشتن احساس شکست
* آنقدر می فهمیدیم که ایشان دارای باطن و روحی ساخته شده، محکم، قوی، متوکل است.
* آگاه ، بصیر، خاشع، به یک جمله دارای تمام خصوصیات کمال انسانی بودند در مرتبه خودشان .
* دقت فوق العاده در حفظ سلامت و رعایت و مراقبت از سلامتی بدن
* شوخ طبعی ایشان، به کرات دیده بودیم آقا در بیانات و صحبت ها و گاه مجلس رخوت و خستگی و ناامیدی می گرفت با یک لطافت و ظرافت خاصی، جریانی یا موضوعی را نقل می کردند و جمع و جلسه را به وجد می آوردند و شور و لبخند را به جمع هدیه می کردند .
* از سفارشات ایشان توجه دادن به « کسب و داشتن اعتدال روحی » است و از بیاناتشان این است که می فرمودند :
« انسان خلاصه دنیاست، انسان عالم کوچک است، همچنان که عالم انسان بزرگ است، تمام زیبائیهای دنیا در آدم است ولی کی حاصل می شود؟ موقعی که آن عدالت را حفظ کند، در موقع غضب و ...اعتدال چیست ؟ انسان سعی کند معتدل زندگی کند، حضرت علی(ع) فرمود : خلقت انسان یکی از عجایب جهان است که اگر اعتدال را رعایت کند به استحکام هفت آسمان می رسد، آن راهی که محمد و آل محمد داشته، انسان را به این حد می رساند، پیامبر فرمود: مسلمانها این آیه را رعایت کنند مریض نمی شوند.« کولو و شربوا، ولاتصرفوا . ان الله لایحب المسرفین » «اگر اهل قبرستان را اگر بیدار کنید می گویند معده، پدرما را در آورد. کسی که اعتدال روحی دارد او با خداست، کنار خدا زندگی می کند، کسی که با خدا است عند ملک مقتدر است، یعنی دائماً خود را بنده خدا می داند . وقتی که در نزد خدا که شد، کسی که کنار پادشاه باشد مضطرب نیست . همیشه زیباست، این زیبایی هم برای آن اعتدال است و برای بود و نبود خود را ناراحت نمی کند .
* تالیف دهها اثر در زمینه های عقاید، فقه، نجوم ، هیئت، مسائل اقتصادی، اجتماعی و ...
* تدریس، تربیت شاگردان برجسته در حوزه های علمیه که از جمله آنها مرجع عظیم الشان حضرت آیت اله العظمی آقامیرزاجواد تبریزی می باشد.
حضرت آیت الله آقا میرزا جواد تبریزی درباره معظم له فرموده اند : «من شاگردی ایشان را کرده ام و از ایشان درسها یاد گرفته ام . » و در جمله دیگر ایشان درباره معظم له فرموده اند : «ایشان آدم تهذیب شده ایست...»
 

تنظیمات

این پرونده را به اشتراک بگزارید :

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

عناوین اصلی سایت

حدیث روز

  • حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله): : الصَّلاة عِمَادُ دِینُکُم
    نماز، پایه و ستون دین شماست.
  • تمامی حقوق این سایت متعلق به وب سایت اطلاع رسانی آیت الله سید جواد فاطمی تبریزی می باشد .
    طراحی سایت در : طراحی سایت